NRD Начало
Вторник, 26 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа
5101
Цветни аспекти

Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ. В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област. Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна. „Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение

| 17 Октомври 2024, 16:47 ч.
Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа
Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа
Снимка © Пресофис на Съвета на Европа

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.

Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру. 

Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,

В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.

Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.

„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраняват този занаят“, отбеляза Борис Тарасюк, постоянен представител на Украйна в Съвета на Европа, в речта си при откриването на събитието.

На парада присъстваха ръководството на Конгреса, както и украински делегати.

Целта ни е да представим миналото на Украйна, нейното настояще и една обновена, устойчива Украйна. Искаме не само да запознаем европейците с автентичната бродерия, но и да се застъпим за статут на наследство на ЮНЕСКО за уникалната техника на бродиране „бяло върху бяло“, обясни Мария Зализняк, автор на проекта „Обновена, обединена, цяла и непобедима Украйна“. Тя организира събитието заедно със занаятчии, постоянната мисия на Украйна към Съвета на Европа и сдружението PromoUkraïna.

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".

От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов. 

Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

Украинската общност показа и бродирани ризи от проекта на Оксана Поступак - „Риза за защитника“, както и традиционно кримско татарско облекло. Съвременни и автентични облекла от различни региони на Украйна бяха предоставени от майсторките от центъра за бродерия в Решетиловка.

Украински и френски участници проведоха по-рано шествие с бродирани ризи в Страсбург, отбелязва "Укринформ".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
Българскатата национална филмотека (БНФ) се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“ – инициатива на Асоциацията на европейските синемат ...
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасо ...
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век. Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време н ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Врачанският театър ще представи "Гимнастика за бременни" в театри във Велес и Скопие
Врачанският Драматично-куклен театър ще представи спектакъла „Гимнастика за бременни“ от Здрава Каменова в Република Северна Македония. Тази вечер представлението ще се ...
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
За първи път в историята на „ХаХаХа ИмПро театър“ ще има спектакъл, основаващ се на специално написан драматургичен текст, съобщават от трупата. „Наобратно&ldquo ...
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Артистът на електронната сцена The Editor и младият пианист Виктор Вичев представят нов сингъл, наречен Chopin’s Ocean Echo. Вдъхновени от произведението на Шопен, музиканти ...
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Професор Людмил Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август. Това каза в Историческия музей в Петрич професорът, който е ръково ...
Емануил Иванов ще изпълни петте концерта за пиано на Бетовен в рамките на три вечери
Петте концерта за пиано на Бетовен ще бъдат изпълнени от един солист – Емануил Иванов, в рамките на три вечери –  два камерни и един симфоничен концерт, на 9, 10 и ...
Тикер в 12:00 ч.
Врачанският Драматично-куклен театър ще представи спектакъла „Гимнастика з ...
Начало Цветни аспекти
5101
Цветни аспекти

Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.

| 17 Октомври 2024, 16:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа
Украински парад на бродерията се проведе в Съвета на Европа
Снимка © Пресофис на Съвета на Европа

Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.

В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.

На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.

Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Общинският музей на Букурещ гостува за първи път във Варна. Той представя изложба „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, която проследява връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север след войната от 1806-1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.

Събитието се реализира по покана на Регионалния исторически музей във Варна и слага началото на сътрудничество между двете институции. Планирано е българската страна да гостува догодина в Румъния с археологическа експозиция, каза директорът на Букурещкия музей Адриан Маджуру. 

Изложбата „Отвъд Дунава“ съдържа 84 експоната. Всички се излагат за първи път, а някои не са показвани досега извън Румъния. Сред тях са много изящни гравюри - офорт, акватинта,

Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.

„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраняват този занаят“, отбеляза Борис Тарасюк, постоянен представител на Украйна в Съвета на Европа, в речта си при откриването на събитието.

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".

От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов. 

Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с

В Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище беше открита самостоятелна юбилейна изложба на Цончо Денев. По този начин творецът отбелязва своята 70-годишнина. Подредени са общо 97 живописни творби - миниатюри, платна в среден и голям формат. Показани са акварелни произведения, както и акрил върху платно.

Цончо Денев е сред именитите художници на Търговище. В своите творчески години се изявява в областта на графиката, приложната графика, живописта, художествено-пространственото оформление. Участвал е в множество национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция, представена пред публика днес, е десетата му самостоятелна изява. 

Тя беше открита официално от директора на ХГ „Никола Маринов“ Пламен Проданов. Той бе лаконичен в представянето на автора, като ползва цитат от интервю на художника. „Рисуването наистина е животът ми и го осмисля.

„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката. 

Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.

Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на

В Исторически музей - Панагюрище е открита изложба на художниците Теодор и Пламена Пееви (Ателие Пееви), съобщиха от културната институция.

Авторите са баща и дъщеря, трето и четвърто поколение художници в рода Пееви. Фамилията е свързана с два големи рода в града - Тутевият и този на Стою Шишков.   

Експозицията на Пееви, подредена в Историческия музей в Панагюрище, включва пейзажи, портрети, импресии, натюрморти и абстрактни композиции, с преобладаващи сюжети на манастири и черкви. Като дарение от Пеев музеят е получил тетрадка, която включва спомени от Дебра Пеева за рода Хаджипееви и рода на Стою Шишков. 

Както информирахме, в Историческия музей в Панагюрище на 9 август се завръща и оригиналът на Панагюрското златно съкровище. 

На парада присъстваха ръководството на Конгреса, както и украински делегати.

Целта ни е да представим миналото на Украйна, нейното настояще и една обновена, устойчива Украйна. Искаме не само да запознаем европейците с автентичната бродерия, но и да се застъпим за статут на наследство на ЮНЕСКО за уникалната техника на бродиране „бяло върху бяло“, обясни Мария Зализняк, автор на проекта „Обновена, обединена, цяла и непобедима Украйна“. Тя организира събитието заедно със занаятчии, постоянната мисия на Украйна към Съвета на Европа и сдружението PromoUkraïna.

Украинската общност показа и бродирани ризи от проекта на Оксана Поступак - „Риза за защитника“, както и традиционно кримско татарско облекло. Съвременни и автентични облекла от различни региони на Украйна бяха предоставени от майсторките от центъра за бродерия в Решетиловка.

Украински и френски участници проведоха по-рано шествие с бродирани ризи в Страсбург, отбелязва "Укринформ".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Професор Вагалински допуска на втората скулптура да е изобразен другият внук на император Октавиан Август
Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към ,,Сезон на класическия филм“
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Врачанският театър ще представи "Гимнастика за бременни" в театри във Велес и Скопие
Тонът на времето
ХаХаХа ИмПро театър разказва история отзад напред
Под прожектора
Арт проект среща класиката с електронната музика в пиеса на Шопен
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.